top of page
162-embroidered-fabric-logo-mockup.jpg

Blog

İŞ ELBİSELERİNDE KUMAŞ SEÇİMİ

Kumaş Kesim İşçisi

Çalışma süresi boyunca etkili koruma sağlayan iş elbiseleri, belli meslek gruplarının en temel ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanır. Firmamız, verdiği kaliteli hizmetlerle zorla giyilen kıyafetlerin çalışanlar için özgür kullanım imkanı sağlamasına yardımcı olur. Pratik ve fonksiyonel kullanımlarının yanı sıra işin kendine özgü gereksinimlerine de cevap veren kıyafetlere güncel moda detayları kullanılarak modern bir görünüm kazandırılır.

İş Kıyafetlerinde Kullanılan Kumaşların Seçimi 

İş kıyafetleri kullanım yerleri dikkate alınarak özel kumaş seçimleriyle üretilir. Personelin rahat bir şekilde çalışmasını sağlayan önlüklerin ve tulumların giyen kişinin hareketlerini kısıtlamaması en önemli konu başlığıdır. Sof İş Elbiseleri olarak işe özel olarak hazırladığımız kıyafetlerde dayanıklılık ve esneklik ön planda tutulur. Sık yıkamaya ve hijyen temellerine uygun olarak yapılan kumaş seçiminde kıyafetler yardımcı malzemelerle çeşitlendirilir ve desteklenir.

 

İş kıyafetlerinde en çok tercih edilen kumaşlar arasında; gabardin, jean, penye, alpaka ve polyester ürünler sayılabilir. Giysi hazırlanırken tercih edilen kumaş mevsim koşulları ve kullanım alanındaki sıcaklık dikkate alınarak belirlenir. 

İş Elbiselerinin Performans Üzerindeki Etkisi

İş yaparken kendini rahat ve güvende hissetmesi gereken personelin aynı zamanda imaj açısından da kendini iyi hissetmesi sonuca pozitif olarak yansır. Konunun bilincinde olan şirketimiz hazırladığı iş tulumu koleksiyonunda sade iş kıyafeti değil aynı zamanda da moda ürünler sunar. İstenen kalite ve kalıpta hazırlanan kıyafetler, ilgili kurum veya özel şirketin logosu ve kurumsal renklerine özel olarak hazırlanabilir. 

İş Elbisesi | Personel Kıyafetleri Kumaşları ve Özellikleri

 

Alpaka Kumaş:

%65 Polyester %35 viskon alpaka kumaş, alerjik etkileri yok denilecek kadar azdır ve kaşındırma yapmaz. Alpaka nemden etkilenmemekle birlikte, ıslatılsa bile ısısal yalıtkanlığını yitirmeyen iş elbiselerinin olmazsa olmaz kumaşıdır. Dayanıklılığı ile iş elbiselerinizi uzun süre kullanabilirsiniz. Makinede yıkanabilir.

Pamuk Kumaş:

Pamuk terin buharlaşarak havaya karışmasını sağladığı için iş elbiselerinde sıklıkla tercih edilir. Sıcak suda yıkanabilir. Renk solma ve yıpranmadan kaçınmak için düşük ısı ve düşük devirde yıkanabilir.

Pamuk Gabardin Kumaş:

Pamuk gabardin polyester içermez. Sık dokunur ve tok bir görünüme sahiptir. İç göstermez, zor kırışır, sağlam ve dayanıklıdır. Pamuk ya da yün içerdiği için terletmeyen bir iş elbisesi kumaş türüdür. Pamuk gabardin sıcak tutar. Çoğunlukla ceket, pantolon, etek ya da iş elbisesi giyimin de kullanılır.

Pamuk Penye Kumaş:

Pamuk penye terin buharlaşarak havaya karışmasını sağlar. Temiz ve yumuşak görünüme sahiptir. Esnek bir yapıya sahiptir. Penye kumaş, normal pamuğa göre daha yumuşak bir dokuya sahip iş tişört ve sweatshirt kumaşıdır. Makinede yıkanabilir.

Üç İplik Kumaş:

Üç iplik %65 Pamuk %35 polyester penye iş elbisesi sweatshirt kumaşıdır. Ön ve arka yüzü birbirinden farklıdır. Kalın yapıda kumaşlardır. Şardonlu ve şardonsuz olarak üretilir. Esneme yapmaz. Yıkandığında çekme yapmaz. Makinede yıkanabilir.

İki İplik Kumaş:

İki iplik %100 pamuk iş elbisesi sweatshirt kumaşıdır. Ön ve arka yüzü birbirinden farklıdır. Kalın yapıdadır. Likra ile örülmediyse, esneme yapmaz. Makinede yıkanabilir.

Yün Kumaş:

Yün nem çekme özelliği yüksek, yumuşak, esnek ve kırışmayan iş elbisesi kumaşıdır. Yün ısı yalıtımı yüksek ve aşınmaya karşı dayanıklıdırlar. Elde yıkanabilir.

Viskon Kumaş:

Alpaka Viskon yapısı gereği oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklılık ömrü yüksek iş elbisesi kumaşıdır. Makinede yıkanabilir.

30/1 Süprem Kumaş:

30/1 Süprem ön ve arka yüzleri farklı bir görünüme sahip iş tişört ve sweatshirt kumaşıdır. Hem enine hem de boyuna esneme gösterir. Çok fazla esneme durumunda şekilleri bozulabilir. Buruşmaya eğilimleri az olduğu için daha kolay ütülenir. Makinede yıkanabilir.

Polyester Kumaş:

Polyester, fazla kırışmazlar ve renk dayanıklılıkları yüksektir. İş elbiselerinde çoğunlukla kullanılır. Hafif bir yapıya sahiptir, makinede yıkanabilir.

Likra/Elastan Kumaş:

Likra güçlü, dayanıklı, sentetik bir dokuma türüdür. Sıcak suda küçülme yapabilir. İş elbiselerine esneklik verir. Kuru temizleme önerilir.

Polar Kumaş:

Polar, %100 tüylenmeyen (non-pilling) apresi yapılmasından dolayı yıkandıktan sonra yüzey görünümü değişmez sımsıcak iş montu ve şal kumaşıdır. Havlu yapıdadır. Esnektir. Çekmez. Çabuk kurur. Makinede yıkanabilir.

Teri-Koton Kumaş:

Teri-koton polyester yapısı nedeniyle, pamuk kumaşa göre daha uzun ömürlü ve daha dayanıklı iş gömleği kumaşıdır. Kolay kolay kırışmaz, ütülemesi daha kolaydır. Makinede yıkanabilir.

Forma Kumaş:

%100 Polyester Dri-Fit forma kumaş baskıya uygun, yüksek kaliteli, dayanıklı, teri çeken, kolay kırışmayan, kolay kuruyan, giyimi, bakımı rahat iş tişörtü kumaşıdır.

Dakron Kumaş:

Sentetik bir kumaş olan dacron kumaşlar, dayanıklı iş elbisesi kumaşıdır. Esnektir. Su bazlı lekelere karşı dirençlidir. Makinede yıkanabilir.

Mikro Kumaş:

%100 polyester 50D iplikten mamul mikro kumaş parlak, dayanıklı, su geçirmez anorak yelek kumaşıdır. Makinede yıkanabilir.

Bondit Kumaş:

%100 polyester bondit kumaş mat ve deri görünümüne sahip olması ile şık bir duruş sergilemektedir. Esnek oluşu ve alev geciktirme özelliğine sahip olması ile iş mont üretiminde tercih edilmektedir.

Tela Kumaş:

Doğal veya kimyasal liflerden elde edilen tela kumaşı, (nonwoven) dokusuz yüzey üretim teknikleri ile üretilmektedir. Pandemi sürecinin de başlamasıyla maske, kolluk, koruyucu elbise gibi tek kullanımlık ürünlerinin tüketiminin artmasıyla yüksek oranda üretilmektedir. Kıyafetlerde şekli korumak, sertlik kazandırmak, kıvrılmayı önlemek için kullanılan yardımcı malzemedir.

PVC Kumaş:

0,50 micron PVC-PU kumaş, % 100 su geçirmez, soğuk ortamlarda kırılma ve çatlama yapmayan yumuşak yağmurluk, iş önlüğü ve iş elbisesi aksesuar kumaşıdır. Sadece elde sabunlu su ile yıkanır.

Branda Kumaş:

Branda kumaşı eksi 25 °C soğuğa, artı 70 °C sıcağa dayanıklı kasap et taşıma önlüğü kumaşıdır. %100 su geçirmez. Branda kumaş % 100 polietilen iplikten dokunmuş ve üzeri su geçirmez kaplama yapılmıştır. Sadece elde sabunlu su ile yıkanır.

NOT Kumaş Polyester dışında tüm kumaş türlerinin kullanım süresinin artması için kuru temizleme önerilir.

Askıda Kumaş Numuneleri
SOF-GRUP.png

İŞ ELBİSELERİ

Cevizlidere Cad.No:90 Balgat-Çankaya/ANKARA

KURUMSAL

KATEGORİ

AŞÇI KIYAFETLERİ

GARSON KIYAFETLERİ

HASTANE KIYAFETLERİ

GÜVENLİK  KIYAFETLERİ

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

İMALAT-MONTAJ  KIYAFETLERİ

FORMALAR

ÜRÜNLER

Daha Hızlı iletişim için

whatsapp-logo-.png

Sof İş Elbiseleri bir SOF GRUP Şirketidir.

bottom of page